Dovolené v Jugoslávii za socialismu: Vrchol luxusu pro celou rodinu, kultura paštikářů a speciální šedé pasy

Rok 1948 znamenal v historii naší země mnohé. Krom jiných svobod jsme přišli také o možnost libovolného cestování do zahraničí. Ideálem letní dovolené však stále – aspoň pro většinu populace socialistického Československa – zůstával pobyt u moře. Režim ale uzavřel hranice a do většiny zemí se bez velkých komplikací dostat nedalo.

REKLAMA

Pobřeží Jugoslávie

Řecké, turecké nebo italské pláže byly tabu, eldorádem národa se tak stal Jadran. Jugoslávie byla jednoduše nejblíž, současně znamenala rozvinutou infrastrukturu. K tomu se pojila dlouhodobá tradice dovolených u azurového moře, které znamenalo i skvělé podmínky pro koupání.

Výlet pro vyvolené

Jenže ani do této povolené lokality se nedostal zdaleka každý. Přitom problém nebyl nutně na tuzemské straně. Jugoslávský samosprávný socialismus (takže vlastně „kolega“) se silně lišil od přísně centralizovaného československého modelu. Získat povolení pro cestu na Jadran znamenalo projít solidním byrokratickým peklem.

Naši komunističtí funkcionáři měli navíc obavu ze západní emigrace turistů. Takovou cestou se měla stát docela málo střežená hranice mezi Jugoslávií a Rakouskem či Itálií. Pravda, k využití této trasy skutečně docházelo. V letech 1970-1989 ji využilo cca sto lidí za rok.

Šedé pasy a cestovky

Úřady tak zavedly speciální šedé pasy, které platily jen pro Jadran. Jenom menší části pak poskytovaly měnové prostředky, aby takový výlet šel vůbec realizovat. Začalo to žádostí o devizový příslib. Byl-li dotyčný z pohledu straníků „nezávadný“ a nehrozila emigrace, mohl směnit koruny za jugoslávské dináry.

Nejdražší a současně nejpohodlnější možnost realizace byla přes cestovní kanceláře – Čedok, CKM, rekrea, Autoturist, Sportturist a několik dalších. Stejně jako u Tuzexového zboží tu platil obrovský převis poptávky nad nabídkou. Nadšenci si před kanceláří vystáli dlouhou frontu, jakékoli zájezdy se prodaly během jediného dne.

Kultura paštikářů

Velká skupina našinců ale volila cenově dostupnější realizaci. Obdrželi-li zmíněný šedý pas a směnu měny vyrazili autem pod stan do kempů. Samozřejmostí bylo vybavení v podobě vařiče, nádobí, konzerv s paštikami, hovězím a vepřovým masem a dalšími jídelními „klasikami režimu“.

Místní byli z této kultury „paštikářů“ pochopitelné otrávení. V porovnání se západní klientelou totiž kdokoli od nás utrácel v jejich zemi naprosté minimum peněz. Proto kempaře záhy takto překřtili a trend se velmi odrazil v jejich přístupu k našim turistům.

Pátí nejčastější

Přes všechny zmíněné potíže se získáváním a provedením takové dovolené jsme byli na pobřeží Jugoslávie pátou nejčastější národností. Před námi se tu vyskytovali Němci, Italové, Rakušané a Britové. Za rok 1975 se do Jugoslávie podívalo více jak 224 000 československých turistů, provedli jsme tu na 1,8 milionu noclehů.

I po revoluci zůstalo Chorvatsko velmi oblíbenou turistickou destinací lidí z celé ČR, teprve v posledních letech se vlivem více faktorů tento trend mění.

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Příběh posledního ruského cara děsí i po více než sto letech

Poprava carské rodiny a tím i posledního cara bolševiky skončila celou éru v historii Ruska. Nešlo o spontánní akt, ale vyvrcholení celého řetězce událostí.

Bastila: Pevnost strachu, kde se změnil svět. Den, kdy lid Paříže zbořil moc krále a odstartoval revoluci

Dobytí pevnosti Bastila 14. července 1789 odstartovalo Velkou francouzskou revoluci a ukončilo éru absolutismu. Proč se stal tento den tak zásadním?

Skryté chodby pod hradem Trosky: Co se skrývá v podzemí symbolu Českého ráje

Klenot Českého ráje, slavné věže Panna a Baba. Pod Troskami se má skrývat labyrint chodeb, zatím však známe jen několik blokovaných míst.

První lanovka na Letnou: Zapomenutá pražská atrakce. Jak fungovala a proč zmizela

Petřínská lanovka je známým pojmem, ale o té na Letnou neví skoro nikdo kromě nadšenců. Jak vznikla a co ji smetlo z povrchu Prahy?

Versailles 1919: mír, který přepsal mapu světa a potvrdil vznik Československa – co nám tato dohoda dala a vzala

Mírová smlouva podepsaná vítězi války ve Versailles přepsala mocenskou mapu i vztahy. Co jsme z ní získali a jak jsme doplatili na předchozí dobu?

Osudová rána v Sarajevu: 28. června 1914 padla kule, která změnila svět a navždy ovlivnila i osudy Čechů

Teprve sarajevským atentátem na následníka trůnu skončilo dle mnoha historiků 19. století. Jak osudný den arcivévody v Sarajevu vlastně probíhal?