Golem: Legenda, nebo skutečnost? Tajemství pražského ghetta a osud záhadného hliněného obra

Hliněná figura. Umělá bytost stvořená pomocí magie, s obrovskou silou a prakticky nezničitelná. Tak vystupuje golem v mnoha českých pověstech. Termín se posléze ujal i pro jeho další verze, tedy umělé bytosti se zvláštními vlastnostmi poslušné příkazů svého pána. Tvůrcem toho původního měl být pražský židovský rabín Rabi Löw.

REKLAMA

Dva zdrojové koncepty

Životodárná moc půdy je víra děděná v dlouhé tradici už od starověkých národů. S tím je spojen kabalistický koncept, podle kterého je dostatečně duchovně vyspělý člověk schopen stvořit a oživit bytost s nižším stupněm lidské duše, než má on. Provede to tak, že do její hlavy vloží pergamen s kompletním zápisem dvaceti sedmi znaků Božího jména.

Z těchto dvou ideí vzešla základní legenda o golemovi stvořeném židovským učencem. „Vznikne typ bytosti s neomezenou fyzickou silou. Je schopna rozumět instrukcím, ale nemluví ani nemyslí, protože patří to třetího stupně lidské duše. Což už člověk sám replikovat nedokáže,“ uvádí pro Rozhlas průvodce a zakladatel projektu Imperial Kosher Tours Jakub Šváb.

Stráž, která se vymkla kontrole

Slavný Rabi Löw byl nejvýznamnějším pražským rabínem, v 16. století tu založil školu Talmudu. Jeho Golem měl bránit židovské ghetto před pogromy a místním také pomáhat s fyzickou prací. Stejně jako Židé nesměl pracovat během Šabatu. Rabi mu proto vždycky v pátek odpoledne vytáhl pergamen neboli šém, který ho oživoval.

Jednou ale zapomněl. Během bohoslužby přišel někdo zvenku a Rabimu ohlásil, že fyzicky neomezený Golem ničí a zapaluje celé město. Nedostal žádné příkazy, tak „jel na volno“. Rabi Golema našel a vypnul. Poté mu ale došlo, že je příliš nebezpečné nechat ho v lidských rukou. Už ho neoživil a schoval na půdě Staronové synagogy na Josefově.

Golemův zánik

Tady se verze začínají odlišovat. Podle další totiž Rabi Golema na půdu vyslal s tím, že si má odpočinout. Se dvěma pomocníky nad ním pak pozpátku odříkal oživující formuli. Golem začal slábnout, až se postupně rozpadl na prach.

Vstup na půdu synagogy byl od té doby zakázán, jako první se tam v 18. století odvážil badatel a vrchní pražský rabín Landau. Vrátil se zesinalý, celý se třásl a opět vstup zakázal. Místo tak bylo po dlouhou dobu uzavřeno, nakonec tu nikdo žádné ostatky Golema nenašel.

Vícero verzí

Z původní legendy o spojení vysoké úrovně tvůrce a hlíny jako zdroje života těží dodnes bezpočet fantastických děl. Variací je ostatně i klasická science fiction Frankenstein neboli Moderní Prométheus. Liší se také technické varianty golema, od neohrabané hliněné figury z Císařova pekaře po plnou flexibilitu i vzhled lidského těla.

Moderní robotika i AI

Golem vytvořený pomocí Božího jména, mystiky a magie předznamenal nepochybně moderní robotiku. Ta je snahou dosáhnout stejného cíle inteligence a fyzické zdatností pomocí vědy a techniky namísto mystiky a magie. Novodobá AI a její obrovské pokroky jsou jen další fází téhož, byť ve virtuálním prostoru.

Zdroje: DvojkaRozhlas, PragueCityLine, CeskyRadio

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Sodoma a Gomora: biblická města hříchu zničil výbuch, který tisíckrát překonal Hirošimu

Co stálo za zánikem měst Sodoma a Gomora? Existují důkazy o výbuchu meteoritu ve stejné oblasti, který srovnal města se zemí a spálil je na popel.

Bastila: Pevnost strachu, kde se změnil svět. Den, kdy lid Paříže zbořil moc krále a odstartoval revoluci

Dobytí pevnosti Bastila 14. července 1789 odstartovalo Velkou francouzskou revoluci a ukončilo éru absolutismu. Proč se stal tento den tak zásadním?

Skryté chodby pod hradem Trosky: Co se skrývá v podzemí symbolu Českého ráje

Klenot Českého ráje, slavné věže Panna a Baba. Pod Troskami se má skrývat labyrint chodeb, zatím však známe jen několik blokovaných míst.

První lanovka na Letnou: Zapomenutá pražská atrakce. Jak fungovala a proč zmizela

Petřínská lanovka je známým pojmem, ale o té na Letnou neví skoro nikdo kromě nadšenců. Jak vznikla a co ji smetlo z povrchu Prahy?

Versailles 1919: mír, který přepsal mapu světa a potvrdil vznik Československa – co nám tato dohoda dala a vzala

Mírová smlouva podepsaná vítězi války ve Versailles přepsala mocenskou mapu i vztahy. Co jsme z ní získali a jak jsme doplatili na předchozí dobu?

Osudová rána v Sarajevu: 28. června 1914 padla kule, která změnila svět a navždy ovlivnila i osudy Čechů

Teprve sarajevským atentátem na následníka trůnu skončilo dle mnoha historiků 19. století. Jak osudný den arcivévody v Sarajevu vlastně probíhal?