Stalin, Truman a Churchill v Postupimi: Konference, která nakreslila nové hranice světa

V blízkosti německé Postupimi se na zámku Cecilienhof konala od 17. července do 2. srpna roku 1945 vrcholná spojenecká konference. Vrcholní politici zde rokovali o poválečném uspořádání Evropy, mocenských vlivech a dalších okolnostech, které určily život lidí na dekády dopředu. V Evropě už byl válečný klid, v Tichomoří se ještě střílelo.

REKLAMA

SSSR a ti další

Sovětskou delegaci vedle předseda Rady lidových komisařů, tedy nikdo jiný než generalissimus J. V. Stalin. Britskou ministerský předseda Winston S. Churchill, Spojené státy představoval hlavně nový prezident Harry S. Truman. U Britů došlo během jednání ještě k „prohozu“. Udály se totiž volby a novým ministerským předsedou se stal Clemens R. Attlee.

Problémy Německa

Nosnou linií veškerých jednání byly hlavně problémy spojené s německou okupací. Západní hranice Polska byly stanoveny na Odře a Lužické Nise, jednalo se o principech odsunu německé menšiny z Polska, Československa a Maďarska. Že to ne vždy tak dobře fungovalo, je věc jiná.

Už v Jaltě

Předehrou postupimských setkání byla konference Velké trojky v Jaltě. Sověti byli tehdy ještě desítky kilometrů před Berlínem, kapitulace Německa už visela ve vzduchu. Nikdo z nich však nečekal tak rychlý postup západních spojenců do samého nitra Německa. To mělo silný vliv na závěry celého rokování.

Čtyři principy

Spojenci se shodli na tzv. čtyřech D týkajících se Německa. Tedy denacifikaci, demilitarizaci, dekartelizaci průmyslu a na demokratickém politickém systému. Poslední bod zahrnoval rozhodování volených samospráv na lokálních úrovních, celostátní záležitosti ale připadly nově zřízené Spojenecké kontrolní radě pro Německo.

Stalin a Polsko

Soused dnešního Ruska byl další na řadě. Stalin si na Britech i Američanech už dříve vymohl, že si SSSR nechá východ Polska, který anektoval v roce 1939. Země dostala odškodnění na německý účet výše zmíněným posunutím hranic.

A co Japonsko?

Nešlo jen o čistě evropské záležitosti, trojice USA, Británie a Číny stanovila i japonskou kapitulaci. To si nakonec mohlo vybrat mezi složením zbraní a totálním zničením. USA už totiž disponovaly jadernou hlavicí, což Truman sdělil i Stalinovi. Ten ale o věci věděl od vlastníc špionů, nebylo to pro něj tudíž překvapení.

Otázky zůstaly, předehra

V srpnu 1945 byly podepsány dokumenty, které byly prezentovány jako výrazný úspěch diplomacie. Řada sporných otázek ale zůstala, protože jednání nejvyšších představitelů vlastně řešilo jen „vrcholek ledovce“. Nevyhnutelně se také projevila rostoucí propast SSSR a Západu, tedy USA a Británie.

Moskva si nárokovala i kus Turecka nebo italské kolonie v severní Africe. Prezident Truman Stalina opakovaně kritizoval za jeho evropskou politiku včetně Balkánu. Z dřívějších válečných spoluprací tak postupně zůstaly jen trosky a konference byla vlastně předehrou pozdější studené války.

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Atentát na Hitlera měl změnit běh dějin. Operace Valkýra ale skončila fiaskem a popravami

Atentáty na nacistického Vůdce Adolfa Hitlera probíhaly po celou dobu jeho kariéry. Proč selhal ten, který organizovaly špičky armády?

Příběh posledního ruského cara děsí i po více než sto letech

Poprava carské rodiny a tím i posledního cara bolševiky skončila celou éru v historii Ruska. Nešlo o spontánní akt, ale vyvrcholení celého řetězce událostí.

První lanovka na Letnou: Zapomenutá pražská atrakce. Jak fungovala a proč zmizela

Petřínská lanovka je známým pojmem, ale o té na Letnou neví skoro nikdo kromě nadšenců. Jak vznikla a co ji smetlo z povrchu Prahy?

Versailles 1919: mír, který přepsal mapu světa a potvrdil vznik Československa – co nám tato dohoda dala a vzala

Mírová smlouva podepsaná vítězi války ve Versailles přepsala mocenskou mapu i vztahy. Co jsme z ní získali a jak jsme doplatili na předchozí dobu?

Osudová rána v Sarajevu: 28. června 1914 padla kule, která změnila svět a navždy ovlivnila i osudy Čechů

Teprve sarajevským atentátem na následníka trůnu skončilo dle mnoha historiků 19. století. Jak osudný den arcivévody v Sarajevu vlastně probíhal?

Tunguzská záhada: Největší exploze v dějinách lidstva pokácela na Sibiři 80 milionů stromů. Co ji způsobilo, dodnes nevíme

Jedná se o největší zachycenou explozi v naší historii. Tunguzská událost na ruské Sibiři dodnes zaměstnává jak vědce, tak záhadology.