Děsivě schopný šlechtic: Oldřich II. z Rožmberka padělal listiny a jeho moc sahala daleko

Postavu Oldřicha II. Z Rožmberka by nejlépe vystihl termín naprostý pragmatik. Během velmi bouřlivých let náboženského rozkolu husitů a katolíků platil za schopného politika i intrikána. Několik posledních let svého života strávil na hradě Dívčí kámen. To však bylo až potom, co opakovaně a výrazně ovlivnil běh našich dějin.

REKLAMA

Porada oběma stranám

„Na 15. století byl dost výjimečný. Od mladých let se pohyboval nejen v české, ale díky majetku i rodinným vztahům také rakouské politice. Měl tak asi největší přehled o středoevropské politice vůbec,“ hodnotí pro Rozhlas osobu šlechtice historik Martin Nodl z Centra medievalistických studií.

Když se pak měla řešit závažnější politická nebo ekonomická záležitost, ve 20. až 50. letech 15. století se obě strany sporu obracely právě na Oldřicha. Tedy utrakvisté (neboli kališníci) i katolíci. Oba tábory současně čekaly na jeho stanovisko, čehož dokázal mistrně využívat. „Obvykle se tvářil, že se nepřiklání ani na jednu stranu, vystupoval dosti váhavě, ve skutečnosti to byl jeden z největších politických pragmatiků českého středověku“ soudí Nodl.

Životní obraty

Syn Jindřicha z Rožmberka a Elišky z Kravař byl od mládí veden k husitským idejím. Od roku 1420 ale už rozhodně hájil katolické zájmy jak šlechty, tak Zikmunda Lucemburského. Obavy ze sílícího vlivu husitů na jihu Čech ho vedly k neúspěšnému obléhání Tábora. Po válkách se postavil do čela katolické Strakonické jednoty, což z něj udělal silného protikandidáta budoucího panovníka Jiřího z Poděbrad.

Hrady i kláštery

Formálním vladařem rozsáhlého panství na jihu Čech se stal ve věku devíti let. Državy jsou velké, ale rozdrobené. Později mu patřilo na čtrnáct hradů a patřil k nejbohatším šlechticům země. Právě tady byl ochoten jít i cestou padělání nároků.

Kdoví, kolikrát si spokojeně promnul ruce, když mu písař s jeho kanceláře podal velmi specifickou listinu. Podle jejího textu má totiž rod Rožmberků nároky na obce Prachatice a Volary. Při dalším listování dokumentací narazí i na zápisy o trvalé držbě hradu Zvíkova či kláštera Zlatá koruna. Celý soubor listin jsou však důmyslné padělky.

Italský původ

To samé platilo pro dokumenty, dle kterých Rožmberkové odvozovali svůj původ od starodávného italského rodu Orsiniů. Případně pro ty, kterým jim sám císař Karel IV. Přiznává nedělitelnost jejich držav a upravuje následnictví vždy na nejstaršího z rodu.

A on to vlastně není takový problém. Oldřich II. platil zkušeného padělatele, který se kolikrát moc „nenadřel“. Základem jsou totiž často originální listiny, k jejichž textu stačí přidat tu a tam slovíčko. Například k větě připojit „i jeho dědicům“. Právní nárok pro jednu osobu rázem pokrývá celý rod.

Původní materiál, nové znění

I tehdy bylo klíčem k dobrému padělání využití původní listiny, ale změna textu. Padělatel tak zachoval pergamen i pečeť panovníka a další prvky. Rožmberská dílna ovšem vytvářela i zcela nové listiny a troufla si na padělání pečetí Jana Lucemburského, Karla IV, Václava IV. i Zikmunda Lucemburského.

„Ti, co k tomu rod najal, si počínali opravdu šikovně a velmi profesionálně. Řadu falz se tak podařilo odhalit až poměrně nedávno,“ komentuje v rámci akce Oldřich z Rožmberka historik Jiří Bílek. Zatím bylo odhaleno na 30 listin a 16 pečetí. V rámci království se tak Oldřich těšil obrovské autoritě.

Pojistka pravosti

Měl ovšem pojistku i pro případy zpochybnění pravosti nároků. Dílna vyrobila i privilegium údajně už od Jana Lucemburského. Příslušníci rodu se tak smí prokazovat jen vidimáty, tedy úředně ověřenými opisy originálních listin. Ověření mohou vystavit například konšelé.

Ti měli v té době sice obecnou úctu, současně byli však naprosto neschopní rozeznat padělky. V roce 1493 jsou podvrhy zaneseny i do zemských desek. A co je v nich, má platnost zákona…

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Skryté chodby pod hradem Trosky: Co se skrývá v podzemí symbolu Českého ráje

Klenot Českého ráje, slavné věže Panna a Baba. Pod Troskami se má skrývat labyrint chodeb, zatím však známe jen několik blokovaných míst.

Milování podle církve ve středověku: Jen potmě, na misionáře, rychle a bez touhy. Na prožitek se nehrálo

Lidská sexualita byla ve středověku prakticky výlučně v područí církve. Milostné hry v ložnici tak redukovala na pouhou manufakturu k výrobě potomků.

Vizionář Tomáš Baťa předběhl dobu a dobyl svět. Snížil ceny, dělníci vedli dílny, stavěl domy, školy i obchody

Tomáš Baťa byl právem nazýván "Králem obuvi" a jeho podnikání překročilo pouhou produkci zboží. Jeho odkaz je dnes inspirací mnoha dalším.

Největší požár Pražského hradu: Nezodpovědné služebnictvo spustilo oheň, který pohltil Malou Stranu i katedrálu sv. Víta

Na střeše domu Na Baště se v roce 1541 zrodil nejničivější požár v historii Prahy. Co stálo za katastrofou, která zachvátila i Pražský hrad?

Templáři v Čechách: Skryté poklady a tajemné symboly na českých hradech. Kde hledat jejich stopy

Duchovní řád templářských rytířů zanechal stopy po celé Evropě. Ani naše země není výjimkou, pokud jde o tajemné nápisy nebo skryté poklady.

Golem: Legenda, nebo skutečnost? Tajemství pražského ghetta a osud záhadného hliněného obra

Golem je dost možná nejslavnější pražskou pověstí. Příběh o hliněné figuře stvořené Rabim Löwem zná skutečně každý. Odrazil se nějak ve skutečnosti?