Odchod sovětských vojsk: Před 34 lety opustil Československo poslední okupant a země se nadechla svobody

Armáda Sovětského svazu začala území Československa opouštět už během února 1990. Velitel Střední skupiny, generál Eduard Arkaďjevič Vorobjov, odletěl posledním letadlem 27. června 1991. Vše probíhalo pod kontrolou zmocněnců vlád jak ČSFR, tak Sovětského svazu, dále příslušných úřadů a zvláštních komisí. Zůstaly jen škody na majetku, životech i zdraví.

REKLAMA

Dočasný pobyt

Posledním transportem s vojáky i technikou skončila kompletní přítomnost sovětské armády, která je velmi eufemisticky nazývána „dočasným pobytem sovětských vojsk na našem území“. Trvalo to celých 23 let.

Soubor sovětských jednotek byl na našem území umístěn po okupaci vojsky Varšavské smlouvy 21. srpna 1968. Jednotky dalších států, konkrétně Maďarska, Bulharska i Polska československé území opustily. Stejně tak vojáci bývalé NDR. Sověti ale zůstali, a právě smlouva o „dočasném pobytu sovětských vojsk“ z října 1968 jejich pobyt kompletně legalizovala.

Porevoluční jednání

Brzy po sametové revoluci, tedy listopadu 1989, došlo i na nutnou změnu tohoto stavu. Když Václav Havel navštívil 26. února 1990 Moskvu, byla již tam podepsána dohoda o tom, že veškeré jednotky zemi opustí. Odsun tehdy podepsali ministři zahraničních věcí Eduard Ševardnadze a Jiří Dienstbier. Dozor zajišťovala komise v čele s Michaelem Kocábem.

Řetěz vojenské techniky

Do konce června 1991 odešlo 73 500 sovětských vojáků spolu s 39 921 jejich rodinných příslušníků. Postupně je provázelo 1 220 tanků, 2 505 vozidel bojové pěchoty a obrněných transportérů. Jen munice bylo 94 824 tun, do toho 103 letadel a 175 vrtulníků.

Po posledním transportu z konce června následoval podpis protokolu o odsunu sovětských vojsk. „Myslím, že podobné události se už nebudou opakovat. Naše politické vedení přiznalo, že neměly žádné opodstatnění,“ prohlásil tehdejší velitel, generál Eduard Vorobjov, který zemí opouštěl s poledním letadlem.

Obavy na místě i v okolí

Přítomnost cizích armád prakticky všude v Československu se tak podařilo zakončit po více než dvou dekádách. Během vyjednávání měla ovšem jak Praha, tak i Západ poměrně oprávněné obavy z následné ruské reakce. Nelibě situaci nesli i řadoví vojáci. Minimálně polovina posádky tu už trvale „zakotvila“, ve své původní vlasti tak neměli ani kde bydlet.

Stav u nás?

Po odchodu celé masy jednotek i techniky začaly vycházet najevo škody. Průzkumy v letech 1990 a 1991 bez zvláštní námahy ukázaly, že Sověti se nijak neobtěžovali s dodržováním aspoň základních pravidel pro nakládání s toxickými odpady, pohonnými látkami, stejně tak municí.

Tohle všechno až neuvěřitelným způsobem zamořilo sídla i okolí stálých posádek okupační armády, stejně jako výcvikové prostory. Což nebyly jen pozemky přímo u armádních budov, ale i louky, lesy nebo vodní plochy.

Ze zaostalých nádrží nejen ralského letiště tak dlouhodobě unikal letecký benzin. Výsledkem byla několikametrová vrstva petroleje objevena pod úrovní země. A to je jen jeden střípek obrovské skládačky sovětského působení.

Zdroje: CeskaTelevize, Aktualne, Wikipedia

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Milování podle církve ve středověku: Jen potmě, na misionáře, rychle a bez touhy. Na prožitek se nehrálo

Lidská sexualita byla ve středověku prakticky výlučně v područí církve. Milostné hry v ložnici tak redukovala na pouhou manufakturu k výrobě potomků.

Vizionář Tomáš Baťa předběhl dobu a dobyl svět. Snížil ceny, dělníci vedli dílny, stavěl domy, školy i obchody

Tomáš Baťa byl právem nazýván "Králem obuvi" a jeho podnikání překročilo pouhou produkci zboží. Jeho odkaz je dnes inspirací mnoha dalším.

Jak se cestovalo na dovolenou za socialismu? Trabantem k Baltu nebo vlakem na Mácháč

Dovolené za socialismu trávilo mnoho lidí hlavně v tuzemsku s batohy a pod stanem. Ti majetnější a vyvolenější se mohli vydat i za hranice.

Největší požár Pražského hradu: Nezodpovědné služebnictvo spustilo oheň, který pohltil Malou Stranu i katedrálu sv. Víta

Na střeše domu Na Baště se v roce 1541 zrodil nejničivější požár v historii Prahy. Co stálo za katastrofou, která zachvátila i Pražský hrad?

První počítače a internet v Česku: Vzpomínáte na pískající modem a ICQ? Cesta do digitálního pravěku

Internet se u nás oficiálně objevil v roce 1992, od té doby nezadržitelně spojoval více a více lidí i institucí. Jak se měnila média či komunikace?

Socialistické „králíkárny“: Pro některé peklo, pro jiné ráj na zemi. Jak se žilo na sídlištích za Husáka

Masivní výstavba bytů za "vlády" Husáka se dnes skloňuje spolu s bytovou krizí. Bylo ale obecní bydlení opravdu tak snadno dostupné?