Osudová rána v Sarajevu: 28. června 1914 padla kule, která změnila svět a navždy ovlivnila i osudy Čechů

Ačkoli se sarajevský atentát odehrál v roce 1914, pro mnoho historiků skončilo teprve touto událostí 19. století. Smrt následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d´Este byla totiž záminkou pro konflikt s globálním dopadem. Krom milionů mrtvých přepsala válka i politickou mapu světa. Skončila až podpisem Versailleské mírové smlouvy v roce 1919.

REKLAMA

Sedm černých prstů

František Ferdinand měl na 28. června 1914 celkem jasný program. Končil návštěvu Bosny, kam přijel jako vrchní inspektor rakouské branné moci zkontrolovat manévry. V půl desáté dorazil s chotí Žofií vlakem z lázní Ilidža do Sarajeva. Tam se spolu s bosenským zemským vojenským velitelem Oskarem Potiorkem vydali zeleným vozem za místní samosprávou.

Na cestě čekalo celkem sedm členů Černé ruky, organizace vedené plukovníkem srbského generálního štábu Dragutinem Dimitrijevićem, jinak známým jako Apis. Samotnou skupinu vedl Danilo Ilić. Následník trůnu si k tomu vybral nejhorší možný den, konkrétně „Vidov dan“, den porážky Turků na Kosově poli v roce 1389. I tak ale trasu hlídalo jen 120 policistů.

Granát a změna trasy

Atentátníky žádná opatření neodradila. První útok, hozený granát, ale skončil na střeše vozu a šlechtic ho dokonce shodil, vybuchl tedy až za vozem. Na pozdrav na radnici pak odvětil: „Město zrádců, které vítá pumami.“ Ferdinand se rozhodl pokračovat v návštěvě, změnil ale program.

Chtěl vidět zraněné vojáky, což se ale nedověděl jeho šofér. Pokračoval proto původním směrem. Vozová kolona pak zastavila a zelený vůz couval směrem k nemocnici. Tehdy dostal příležitost Gravrilo Princip, který bez váhání dvakrát vystřelil. Ač neměl moc zkušeností se zbraní, zasáhl jak Františka Ferdinanda, tak Žofii Chotkovou, která byla ze starého českého rodu.

Smrt a sebevraždy

První projektil přitom arcivévodu minul, odrazil se od kování vozu a skončil Žofii v břiše. Druhá střela ho zasáhla do krku, roztrhla tepnu a uvízla v páteři. Obě zranění byla smrtelná, manželé skonali po několika minutách. Jak střelec, tak vrhač granátu chtěli spáchat sebevraždu, nakonec skončili před soudem.

Dostali trest 20 let žaláře, oba ale zemřeli ve vojenském vězení v Terezíně na tuberkulózu. Apise, velitele Černé ruky, popravili v červnu 1917 sami Srbové, konce války se tak nedočkal. Vaz mu zlomily vnitropolitické spory následníka trůnu Alexandra a jeho soupeřů.

Plameny války

Právě arcivévodova smrt byla záminkou pro rozpoutání války. Rakousko-Uherské mocnářství ji Srbsku vyhlásilo do měsíce po činu, na počátku srpna už se zapojily i Rusko, Německo a Francie. Smrt Ferdinanda tím důvodem ale nebyla, ke konfliktu by došlo tak jako tak. Evropské napětí totiž rostlo mnohem déle, atentát se tak stal „jen“ katalyzátorem.

Jak je výše uvedeno, došlo krom milionů mrtvých i k přepsání politických map. Jedním z efektů války byl totiž rozpad rakousko-uherské monarchie. Arcivévoda František Ferdinand sice chystal nějaké reformy, které ji měly zachránit. Jestli by to mělo nějaký dopad, se už nikdy nedozvíme.

Zdroje: Wikipedia, TemataRozhlas, Echo24

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Tunguzská záhada: Největší exploze v dějinách lidstva pokácela na Sibiři 80 milionů stromů. Co ji způsobilo, dodnes nevíme

Jedná se o největší zachycenou explozi v naší historii. Tunguzská událost na ruské Sibiři dodnes zaměstnává jak vědce, tak záhadology.

Odchod sovětských vojsk: Před 34 lety opustil Československo poslední okupant a země se nadechla svobody

Sovětské jednotky začaly území Československa opouštět záhy po revoluci. Jenže následky pobytu sovětských vojsk vydržely ještě hodně, hodně dlouho.

Milování podle církve ve středověku: Jen potmě, na misionáře, rychle a bez touhy. Na prožitek se nehrálo

Lidská sexualita byla ve středověku prakticky výlučně v područí církve. Milostné hry v ložnici tak redukovala na pouhou manufakturu k výrobě potomků.

Vizionář Tomáš Baťa předběhl dobu a dobyl svět. Snížil ceny, dělníci vedli dílny, stavěl domy, školy i obchody

Tomáš Baťa byl právem nazýván "Králem obuvi" a jeho podnikání překročilo pouhou produkci zboží. Jeho odkaz je dnes inspirací mnoha dalším.

Jak se cestovalo na dovolenou za socialismu? Trabantem k Baltu nebo vlakem na Mácháč

Dovolené za socialismu trávilo mnoho lidí hlavně v tuzemsku s batohy a pod stanem. Ti majetnější a vyvolenější se mohli vydat i za hranice.

Největší požár Pražského hradu: Nezodpovědné služebnictvo spustilo oheň, který pohltil Malou Stranu i katedrálu sv. Víta

Na střeše domu Na Baště se v roce 1541 zrodil nejničivější požár v historii Prahy. Co stálo za katastrofou, která zachvátila i Pražský hrad?