Stanfordský vězeňský experiment: Psycholog pasoval studenty do rolí vězňů a dozorců. Jeho pokus se změnil v noční můru

Pravděpodobně nejznámější a také nejkontroverznější experiment snad celých dějin psychologie byl proveden v roce 1971 psychologem Philipem Zimbardem. Jeho dobrovolní účastníci byli zavřeni do uměle vytvořeného vězení, kde přijali role vězněných a dozorců. Pak bylo sledováno jejich chování a posun jeho hranic. Vše muselo být ale předčasně ukončeno.

REKLAMA

Síla role autority

Cílem bylo zjistit, kam je až člověk schopen zajít v momentě, kdy je mu přidělena určitá role. V tomto případě se jednalo o roli autority. Zimbardo si chtěl na projektu ověřit myšlenku, že chování člověka ovlivňuje hlavně prostředí a role, kterou v něm zaujme. Dle Psychologie.cz šlo o protipól k Milgramovu pokusu, kdy šlo o krátkodobé vystavení vlivu druhé osoby.

U Zimbarda byly tlaky vytvořeny jen sociálním uspořádáním, vše trvalo po celé dva týdny. „Chtělo se mi z toho zvracet. Měla jsem dojem, že jsou všichni úchylové,“ vzpomínala na situaci Zimbardova manželka.

Vězení na kampusu

Vše vzniklo přímo v areálu Stanfordovy univerzity (odsud název), kde vznikla věrná imitace vězení. Placení dobrovolníci dostávali 15 dolarů denně a tým je vybral přes inzerát v novinách. Přihlásilo se na 75 lidí, ze kterých 24 psychicky a emočně stabilních jedinců. Obvykle byli ze střední vrstvy, následně je rozdělili na 12 „vězňů“ a 12 „dozorců“.

Uniformy a žádné prádlo

Simulace byla velmi autentická, dozorci měli uniformy a obušky, očnímu kontaktu bránily sluneční brýle. Dle instrukcí nesměli fyzicky trestat, jedním z nich byl i sám Zimbardo. Dnešní terminologií bychom mohli situaci popsat jako extrémní LARP, tedy Live Action Role Playing.

Vězni měli levné haleny, nesměli mít spodní prádlo, hlásili se jen přiděleným číslem. Kolem kotníků měli tenký řetěz, který jim stále připomínal jejich místo. Spali jen na matraci, jídla bylo pomálu. Dokonce i začátek byl autentický. Nešlo totiž o nějaký klidný nástup, představitele vězňů zatkla doma policie a obvinila je z loupeže.

Policejní složky Palo Alta s experimentem souhlasily, dobrovolníci si tak otestovali naprosto věrohodný proces zatýkání. Byla jim přečtena práva, fotili je do databáze, byly sejmuty otisky prstů, prohledání, odvedeni do cely. Tato část tak byla zcela reálná.

Když se nemusíte na nic ohlížet

Vývoj simulace překvapil všechny, hlavně autora. Velmi rychle se totiž zvrhl a jako černý kouř se zjevila temná a krutá stránka účastníků. Vězni byli šikanování, ponižování, záhy se projevily všechny stresové složky. Už druhého dne se vězni vzbouřili proti nelidským podmínkám.

Dozorci zasáhli pomocí hasicích přístrojů, aniž by k tomu dal Zimbardo pokyn. Všechno od startu se vlastně řídilo zcela organicky, autor experimentu asi nestačil žasnout. Privilegiem se stala možnost vykonat hygienu, záchody čistili holýma rukama. Všichni byli opakovaně svlékání do naha či ponižováni. Třetina dozorců vykázala znaky sadismu, děním pohlcený Zimbrado nejdříve nijak neprotestoval.

Z pohledu dnešního čtenáře se může zdát neuvěřitelné, jak snadno se hranice morálky posunuly. A přesto – právě to dělá z tohoto experimentu mrazivé svědectví o tom, co všechno v sobě lidé nosí, dokud jim někdo neřekne „jste teď někdo jiný“.

Konec a kontroverze

Na popud absolventky Christine Maslach musel Zimbardo po téměř týdnu pokus ukončit. V první plně se v zásadě jednalo o úspěch, protože psycholog prokázal výchozí hypotézu o vlivu prostředí. Tedy jakmile plní přidělenou rolu, zapomíná postupně sám na sebe.

Až později vyšlo najevo, že byl průběh pokusu manipulován a výsledky vyloženy tak, jak se to hodilo. „Dozorci nedostali žádné specifické instrukce nebo poučení, jak se mají chovat,“ tvrdil dle Deníku Alarm sám Zimbardo. Reportáž Bena Bluma ale ukázala, že byli instruováni týmem projektu. Těm se navíc snažili zavděčit a předpokládali, že právě tohle od nich vlastně chtějí.

Druhý hlavní vedoucí David Jaffe se také zmínil o tom, že je potřeba, aby výsledky zaujaly média, dozorci se mají chovat nelidsky. Jednání tedy nevycházelo z přirozenosti účastníků, ale bylo ordinováno vedením.

I po více než padesáti letech zůstává Stanfordský experiment jedním z nejdiskutovanějších etických přešlapů moderní psychologie. Otázku, nakolik jsme produktem svého prostředí – a co s námi udělá moc – si ale musíme klást znovu a znovu. Ne kvůli minulosti, ale kvůli budoucnosti.

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Před 50 lety se spojily lodě USA a SSSR: Let Sojuz–Apollo přepsal dějiny a otevřel cestu k Mezinárodní vesmírné stanici

První společný let USA a SSSR ukončil kosmické soupeření. Mise Sojuz–Apollo z roku 1975 otevřela cestu ke spolupráci, která trvá dodnes.

Concorde: Tragédie před 25 lety ukončila éru rychlého létání. Dnes se lidstvo pokouší vrátit nadzvukové lety zpět

Tragédie letadla Concorde ukončila éru nadzvukové dopravy. Proč se stroj vzňal a kdo dnes zkouší vrátit supersonické lety do oblak?

Konec templářů: Z rytířů božích se stali kacíři a oběti politické hry krále Filipa IV. Sličného

Rytíři z řádu templářů vytvořili jednu z nejsilnějších organizací středověké Evropy. Jaké konkrétní důvody měl francouzský král pro jejich likvidaci?

Stalin, Truman a Churchill v Postupimi: Konference, která nakreslila nové hranice světa

Postupimská konference byla vrcholným jednáním politických špiček doslova o novém světovém řádu. Jak probíhala a co světu přinesla?

Atentát na Hitlera měl změnit běh dějin. Operace Valkýra ale skončila fiaskem a popravami

Atentáty na nacistického Vůdce Adolfa Hitlera probíhaly po celou dobu jeho kariéry. Proč selhal ten, který organizovaly špičky armády?

Příběh posledního ruského cara děsí i po více než sto letech

Poprava carské rodiny a tím i posledního cara bolševiky skončila celou éru v historii Ruska. Nešlo o spontánní akt, ale vyvrcholení celého řetězce událostí.