Templáři v Čechách: Skryté poklady a tajemné symboly na českých hradech. Kde hledat jejich stopy

Od zrušení a rozprášení jednoho z nejmocnějších rytířských řádů středověku uplynulo už více jak 700 let. Šlo o templáře neboli Chudé rytíře Krista a Šalomounova chrámu. Jeho idea přežívá v moderních organizacích s podobným názvem. Původní společenství ale stále přitahuje pozornost legendami o svém bohatství, moci a vlivu. Stopy řádu najdeme i u nás.

REKLAMA

Kdo byli vlastně templáři

Šlo o duchovní řád s velmi přísným vojenským řádem a organizací. Řeholně vycházeli z cisterciáků, v čele stál velmistr, dále se pak členové dělili do tří skupin. Vyšší šlechta byla zdrojem bratrů rytířů, těch pověstných bojovníků s bílým pláštěm s červeným křížem coby symbolem čistoty.

Druhou skupinou byli bratři sloužící a seržanti v hnědém nebo černém plášti s červeným křížem. Pocházeli z nižších vrstev, ve vojsku byli zbrojnoši. Duchovní složku pak zajišťovali vysvěcení kaplani.

Provincie a komendy

Jak řád sílil, budoval si základny a „pobočky“ po celé Evropě včetně Česka. Ty patřily mezi německy mluvící provincie, takových celků bylo v Evropě dvacet. Částmi těchto provincií byly komendy, které spojovaly rytíře a mnichy. Základny měly klášterní části a současně hradní opevnění. Nechyběly hospodářské objekty nebo nemocnice, útulky pro pocestné, nemocné a chudé.

Templáři v Evropě okolo roku 1300, FOTO: Marco Zanoli, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Poklady a tajemství

Templáře však provází hlavně legendy o skrytých pokladech či cenných dokumentech na tuzemských hradech a zámcích. Jedním z takových míst je hrad a zámek Staré Hrady v Českém ráji na jih od Jičína. První zmínka o původním gotickém hradu je z roku 1340, později se rozrostl o renesanční zámek. Dnes je lákavým místem pro rodiny s dětmi, minulost je ale krvavá.

Místní říkají, že se tady nesmí kopat. A kdo to zkusí, tomu se pomstí duchové. Původními vlastníky staré tvrze měli být právě templáři. Z křižáckých výprav přivezli dvanáct soch apoštolů v životní velikosti. Nechali je zakopat a kopáče zazdili, aby nemohli nic prozradit. Jenže později chtěli samotní rytíři poklad přemístit, setkali se však s duchy kopáčů, kteří je zabili.

Podle jiné verze to nebyly sochy svatých, ale obrovské valouny zlata. Když se tyto kameny správně nastaví, mají otvírat brány do jiných časů a světů. Zabití kopáčů ale zůstává. Po zrušení řádu měla tvrz přejít na krále Jana Lucemburského, od něj ji koupil jeho hejtman Arnošt z Pardubic.

Gotický kostel

Dalším místem spojeným s templáři je gotický kostel svatého Jana Křtitele. „Výzdobu tohoto templářského kostela považuji za jednu z největších záhad naší planety,“ říká pro web Tajemná místa záhadolog Arnošt Vašíček. „Takové obrazce totiž opravdu jinde na zeměkouli nenajdeme.“

Fascinující jsou hlavně fresky kombinující zrůdná lidská a zvířecí těla, také obdélníky s čarami, body a znaky. Podle Vašíčka jde o šifry. Odborníci tu ale možnost templářských pokladů popírají. „Z hlediska historie jde o nesmysl, protože kostel templářům nikdy nepatřil. Z pohledu ředitele muzea ale musím přiznat, že to k nám přivádí mnoho turistů,“ říká historik Jaroslav Plkal.

I když uznává, že místní výzdoba je velmi neobvyklá, namítá: „Žádné hodnověrné prameny, které by templáře spojovaly s Jindřichovým Hradcem, neexistují.“

Zdroje: TajemnaMista, Denik, MementoHistoria

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Sodoma a Gomora: biblická města hříchu zničil výbuch, který tisíckrát překonal Hirošimu

Co stálo za zánikem měst Sodoma a Gomora? Existují důkazy o výbuchu meteoritu ve stejné oblasti, který srovnal města se zemí a spálil je na popel.

Bastila: Pevnost strachu, kde se změnil svět. Den, kdy lid Paříže zbořil moc krále a odstartoval revoluci

Dobytí pevnosti Bastila 14. července 1789 odstartovalo Velkou francouzskou revoluci a ukončilo éru absolutismu. Proč se stal tento den tak zásadním?

Skryté chodby pod hradem Trosky: Co se skrývá v podzemí symbolu Českého ráje

Klenot Českého ráje, slavné věže Panna a Baba. Pod Troskami se má skrývat labyrint chodeb, zatím však známe jen několik blokovaných míst.

První lanovka na Letnou: Zapomenutá pražská atrakce. Jak fungovala a proč zmizela

Petřínská lanovka je známým pojmem, ale o té na Letnou neví skoro nikdo kromě nadšenců. Jak vznikla a co ji smetlo z povrchu Prahy?

Versailles 1919: mír, který přepsal mapu světa a potvrdil vznik Československa – co nám tato dohoda dala a vzala

Mírová smlouva podepsaná vítězi války ve Versailles přepsala mocenskou mapu i vztahy. Co jsme z ní získali a jak jsme doplatili na předchozí dobu?

Osudová rána v Sarajevu: 28. června 1914 padla kule, která změnila svět a navždy ovlivnila i osudy Čechů

Teprve sarajevským atentátem na následníka trůnu skončilo dle mnoha historiků 19. století. Jak osudný den arcivévody v Sarajevu vlastně probíhal?