„Přírodo přírodo, kam chodíš na ty nápady?“, ptal se Rudolf Hrušínský v pohádce Tři veteráni při pohledu na princeznu Bosanu. Příroda je opravdu mocná čarodějka, která nás stále dojímá i děsí. Právě proto vyhlásil v roce 2012 dobrodruh Bernard Weber anketu o nových sedm divů přírody. Které přírodní stavby to jsou a kde je najdete?
Průběh hlasování
O výsledcích rozhodla švýcarská nadace New7Wonders, hlasující nakonec vybírali z 28 finalistů. Ty vybral mezinárodní tým expertů na přírodu z různých oborů. V čele sboru byl bývalý šéf Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu, tedy UNESCO, Frederik Mayor. Tento tým vybíral z celkem 77 semifinalistů.

Amazonský deštný prales neboli Amazonie
Oblast v jižní Americe, která se rozkládá na území sedmi milionů kilometrů čtverečních. Samotný les přitom pokrývá 5,5 milionu kilometrů čtverečních. Jde o více jak polovinu všech deštných pralesů planety a současně největší a nejrůznorodější oblast tropických deštných pralesů světa
Dominantou je samozřejmě veletok řeky Amazonky. Ta je největší řekou světa a co do objemu vody se rovná desítce největších toků. Jde o pětinu světových říčních zásob vody.
Čedžu v Jižní Koreji
Největší jihokorejský ostrov s rozlohou 1 846 kilometrů čtverečních leží 130 kilometrů od jižního pobřeží státu a je vulkanického původu. Součást tvoří i nejvyšší hora Jižní Koreje, zatím spící sopka Hallasan čnící do 1 950 metrů nad mořem.
Kolem ní je dalších 360 satelitních sopek. Ostrov s celkovou populací asi půl milionu obyvatel hostí velký národní park. Jeho lákadlem jsou nádherné vodopády provázené malými soškami skřítků vytesanými přímo z lávy.

Ha Long ve Vietnamu
Opravdu malebná zátoka v Tonkinském zálivu je jedinečná vápencovými monumenty nejrůznějších tvarů. Ty ční osamoceně z mořské hladiny a vypadají trochu jako obrovské zuby. Zátoka má rozlohu 1 553 kilometrů čtverečních a je v ní téměř 2 000 ostrůvečku, většinou též vápencových.
Vodopády na řece Iguazú v Argentině a Brazílii
Jde o jedny z největších vodopádů světa. Zabírají délku 2,7 kilometru, mají tvar půlkruhu a celkově je tvoří 275 menších vodopádů. Nejvyšší je Ďábelské hrdlo o výšce 80 metrů. Celý útvar leží na hranici brazilského státu Paraná a argentinské provincie Misones.
Místo je tak obklopeno ještě dvěma národními parky. Stejně jako v subtropických deštných pralesech se tu nachází stovky vzácných a dnes notně ohrožených druhů fauny i flory.
Národní park Komodo v Indonésii
Rozkládá se dohromady na třech velkých ostrovech Indonésie, tedy Komodo, Rinca a Padar, patří k němu i řada malých ostrůvků. Celkově tak zabírá plochu 1 817 kilometrů čtverečních, kdy 603 kilometrů čtverečních tvoří pevnina. Park byl založen roku 1980, hlavním cílem byla ochrana varana komodského. Později svou působnost rozšířil i na další druhy.
Podzemní řeka Puerto Princesa na Filipínách
Najdete ji asi 50 kilometrů severně od města Puerto Princesa na ostrově Palawan. Dominantou národního parku je vápencová krasová oblast, uvnitř které teče 8,3 kilometrů dlouhá podzemní řeka. Ta se pak vlévá přímo do Jihočínského moře a má jít o nejdelší tok svého druhu na světa.

Stolová hora v JAR
Na dohled Kapského města je hora s plochým vrcholem evokujícím stůl nebo vrcholek starověkého mramorového sloupu. Plocha je ve výšce 1 086 metrů nad mořem a hora je domovem cca 1 470 rostlinných druhů, z nichž se řada počítá mezi ohrožené.
Tento přírodní div se dostal i do konspiračních teorií, protože původně mělo jít o obrovský strom a na Zemi měla tehdy žít rasa obrů.
Česko bohužel nic
Tuzemsko ve finále své zastoupení nemělo. Pravčická brána v Českém Švýcarsku skončila bohužel v semifinále. Stejně je na tom i Štrbské pleso ve slovenských Vysokých Tatrách.

Zdroje: Wikipedia, Lidovky, ProZeny