Skutečně za mor mohly krysy? Nové poznatky mění pohled na největší pandemii lidstva

Opravdu přinesly krysy tzv. černou smrt? Někteří lidé by na tuto otázku jednoduše odvětili, že středověká města měla značné problémy s hygienou a současně byla těmito hlodavci zaplavená. Černá smrt se šířila velmi rychle, a to bez ohledu na město nebo region. Když ale postupovala po hedvábné stezce z Číny na sever Evropy, bylo to na naše standardy pomalé.

REKLAMA

Černá smrt

Jinak také zvaná „první morová rána“, byla epidemie moru, která zasáhla Eurasii v polovině 14. století. Jde o smrtelnou nemoc způsobenou bakterií Yersinia pestis a známe ji i dneska. Pochází ze střední Asie, kde se občas objevily lokální epidemie mezi místními kočovníky. V roce 1347 byl mor poprvé zachycen v Konstantinopoli a Trapezutu, kterážto města udržovala s asijským východem čilé obchodní styky.

Šíření ve městech

Hlavním důvodem prakticky bleskového rozšíření této nemoci za městskými zdmi byl z našeho pohledu otřesný fyzický stav naprosté většiny jejich obyvatel. Příčiny byly dvě – chudoba a s tou související nedostatek potravin. Tím pádem neexistovala prakticky žádná odolnost vůči jakékoli chorobě, nota bene něčemu takového kalibru.

Součin s předchozím stavem

Základem pro tuto situaci byl Velký hladomor, ke kterému došlo o 33 let dříve. Hodně lidí v té době nedostalo dost jídla, což jim přivodilo celkově zakrnělý růst, nemluvě o skoro nulovém svalstvu. Následovala ještě stoletá válka a ochlazení klimatu. To vedlo k nedostatku potravin, tedy další absenci aspoň základní výživy.

Je tak skoro s podivem, že tuto dobu vlastně někdo přežil, protože chronická podvýživa byla běžná jak na venkově, tak i ve městech. Lidé v takovém stavu jsou samozřejmě k nemocem mnohem náchylnější. I moderní výzkumy nám odhalují, že většinu podvyživených lidí (i dneska) umírá právě na nemoci, nikoli samotnou podvýživu.

Bádání v Londýně

Jedno z posledních archeologických pátrání v Londýně představilo další zajímavý pohled. Rychlost přenosu černé smrti byla totiž moc vysoká na to, aby se jednalo výhradně o krysy. Dle archeologa Tima Brookse, který se vykopávek účastnil, se mor nejspíš šířil vzduchem.

Co se týče samotných krys, populace byla mnohdy tak zoufalá, že by je s velkou pravděpodobností snědla – pokud by jich v okolí bylo více. Během hladomoru jedí lidé kůru stromů a další věci, krysa je tak skoro přilepšení.

Lidé v pohybu

Šíření nemoci od města k městu pak „obstarali“ lidé, kteří mezi sídli nevyhnutelně neustále proudili. Kromě obchodníků a rolníků jde hlavně o zvýšené přesuny vojsk během stoleté války v letech 1337-1453. Ta skončila momentem, kdy se začal šířit právě mor a král Eduard III. už nemohl financovat jakékoli další útoky.

Protože se ale jeho vojáci vraceli masivně domů, pravděpodobně byli také přenašeči. Nejde o silnou souvislost, historie ale takové mechanismy zná už z justiniánského moru nebo španělské chřipky.

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Bastila: Pevnost strachu, kde se změnil svět. Den, kdy lid Paříže zbořil moc krále a odstartoval revoluci

Dobytí pevnosti Bastila 14. července 1789 odstartovalo Velkou francouzskou revoluci a ukončilo éru absolutismu. Proč se stal tento den tak zásadním?

Skryté chodby pod hradem Trosky: Co se skrývá v podzemí symbolu Českého ráje

Klenot Českého ráje, slavné věže Panna a Baba. Pod Troskami se má skrývat labyrint chodeb, zatím však známe jen několik blokovaných míst.

Versailles 1919: mír, který přepsal mapu světa a potvrdil vznik Československa – co nám tato dohoda dala a vzala

Mírová smlouva podepsaná vítězi války ve Versailles přepsala mocenskou mapu i vztahy. Co jsme z ní získali a jak jsme doplatili na předchozí dobu?

Osudová rána v Sarajevu: 28. června 1914 padla kule, která změnila svět a navždy ovlivnila i osudy Čechů

Teprve sarajevským atentátem na následníka trůnu skončilo dle mnoha historiků 19. století. Jak osudný den arcivévody v Sarajevu vlastně probíhal?

Tunguzská záhada: Největší exploze v dějinách lidstva pokácela na Sibiři 80 milionů stromů. Co ji způsobilo, dodnes nevíme

Jedná se o největší zachycenou explozi v naší historii. Tunguzská událost na ruské Sibiři dodnes zaměstnává jak vědce, tak záhadology.

Odchod sovětských vojsk: Před 34 lety opustil Československo poslední okupant a země se nadechla svobody

Sovětské jednotky začaly území Československa opouštět záhy po revoluci. Jenže následky pobytu sovětských vojsk vydržely ještě hodně, hodně dlouho.