Starověké civilizace jsou oblastí, která opakovaně přitahuje zájem archeologů. Mnohdy proto, že zjistíme, jak pokročilé vlastně staré národy byly. To nám obvykle přepíše perspektivu jejich vnímání a připomene, že vlastně technicky kolikrát jen znovu objevujeme to, co už tu bylo dávno před námi. Jak je to ale se starověkými popisy létajících strojů nebo atomových bomb?
Dovednost letu
Možnost létat je s námi už více jak sto let. Konkrétně od roku 1903, kdy se poprvé vznesli bratří Wrightové. Jenže právě tady přichází neznámo. Starověké indické texty totiž popisují létající stroje, které měly křižovat oblohu už v dobách dávno minulých. Nejde přitom o nijak lokální záležitost.
Stejně jako po celém světě najdeme různé typy pyramid, najdeme v moha kulturách i záznamy o létání. Domorodí Američané mají mýtus o Hromovém ptáku. Tato mocná entita měla mít kovová křídla, brázdit nebe a ohněm z očí ničila rohaté hady vylézající z podzemí.
Co ty pyramidy?
Právě stavba pyramid jak v Egyptě, tak i třeba v jižní Americe nebo Mezopotámii je často zdrojem teorií o návštěvách mimozemských civilizací. Problém je, že je to stejný případ, jako když se na různých místech světa objevily peníze. Pyramidy jsou zkrátka vynikajícím způsobem, jak na sebe nastavět kamenné kvádry, aby to celé dlouho vydrželo.
Indické eposy
Právě ty jsou specifický případ, protože zahrnují mnohem podrobnější popisy úžasných mechanismů, které se mohou směle rovnat i se soudobou sci-fi. „Existují příběhy o lodích, které vzdorovaly gravitaci a létaly velkou rychlostí popírající fyzikální zákony,“ upřesňuje situaci doktor Jonathan Young, zakládající kurátor Joseph Campbell Archives.
Tyto létající věže byly jasným válečným plavidlem. „Měly výkonné motory a mocné zbraně. V bitvách pak pálily střely, které ničily celá města,“ upřesňuje.
Inspirace stúp
Stúpa je buddhistická stavba symbolizující klid a mír. Uvnitř většinou najdete relikvie, například Buddhovy ostatky. Právě tyto monumenty nejspíš našly inspiraci i v těchto eposech. Létající lodě indických bohů mají totiž velmi podobný tvar. Texty v sanskrtu pak jasně popisují jejich možnost stoupat, klesat či se bez omezení pohybovat do všech stran.
Epos Mahábhárata zase pojednává o tvrdé válce dvou rodů, kde vítěz použil tzv. vimánu. To znamená, že na města Andhakasů a Vrišisů vystřelil jediný šíp nabitý mocí celého vesmíru. No, nelze se divit, že vše v dosahu se proměnilo v prach. Událost se shozením jaderné hlavice je čistě náhodná, k této události mělo dojít asi 1 000 let před Kristem.
Jako technický manuál
Fascinující ovšem je, že tyto stroje nejsou popsány jen zkratkovitě. Právě u vimán jsou popsány technické detaily včetně motorů, materiálu, ovládacích prvků a dalších zařízení. Rámajána, jeden z nejslavnějších indických pramenů vůbec, zase zmiňuje vůz připomínající Slunce. Pozorovatel pak tuto loď vnímal jako mrak plující po obloze.
Interpretace? Podle osloveného
Výklad těchto skutečností se většinou odvíjí od toho, jakého specialisty se zeptáte. Učenci namítají, že všechno včetně lodních popisů je čistá symbolika. Eposy popisují duchovní mistrovství, cestu k osvícení nebo výklady přírodních jevů.
Pak je tu možnost, že naše historické představy o dostupných technologických možnostech jsou prostě mimo. Starověk mohl být mnohem pokročilejší, ale jeho výdobytky se časem ztratily. Takže skutečně znovuobjevujeme již existující.
Na druhém pólů od symboliky je populární mimozemský výklad. Tedy tvrzení, že svědectví o strojích ve skutečnosti ukazují setkání starověké Indie s mimozemským životem.
Zdroje: TheArcheologist, Wikipedia, iPrima