Starověký Řím bez příkras: Málo známá fakta, která boří mýty o věčném impériu a jeho zvycích

Starověké říše jsou přes pokračující archeologické bádání stále zahaleny rouškou tajemna. Výklady je pak naklánějí na tu či onu stranu, od dostatečně pokročilé civilizace k mimozemšťanům. Starověký Řím samozřejmě není výjimkou. Které skutečnosti o centru dávného impéria jsou přinejlepším zavádějící?

REKLAMA

Koloseum… nebylo koloseum

V době své funkčnosti se stavba jmenovala Flaviův amfiteátr. Hned vedle ale stála obrovská, ba kolosální socha císaře Nerona, od které bylo současné označení odvozeno. K tomu ovšem došlo až ve středověku, takže Římané už nemohli dotyčné opravit.

Stejně tak citace: „Dokud stojí koloseum, stojí i Řím, když padne, tak i Řím. Když padne Řím, padne svět.“ Neodkazuje na arénu, ale právě císařovu sochu.

Daně z moči

Moč doslova pramenící z římských veřejných záchodků se setkávala v systému Cloaca Maxima, doslova „velké stoce“. Šlo o největší římský odpadní systém, ze kterého se pak cenná tekutina sbírala a prodávala. Stávala se chemikálií, kterou využili v prádelnách i na barvení látek. A císař Vespasián ji také danil.

K tomu se traduje komická historka s jeho synem Titem. Ten si totiž stěžoval na nechutnou podstatu této daně. Císařský otec ho proto požádal, aby si čichl ke zlatým mincím na stole, jestli páchnou. Syn odvětil, že nikoli. Císař na to: „A přitom pochází z moči.“ Tento rozhovor se stal základem přísloví, že Peníze nesmrdí, latinsky pecunia non olet.

Toalety jako biohazard

Když už jsme u těch toalet, dnešní hygienici by z nich samozřejmě omdleli. Zaprvé se nedalo mluvit o nějakém pravidelném čištění, takže jste tu našli škrkavky, blechy, vši a všemožné jiné „obyvatele“. Tyto potvůrky se mohly kanalizací dostat kamkoli ven.

Pak tu byli nikoli švábi, ale hadi. A konečně věčný metan, který se hromadil v doslova explozivním množství. Taky proto dávali Římané právě sem talismany bohyně Fortuny.

Orgány gladiátorů

Gladiátoři byli v aréně zabiti vzácněji, než se traduje. Jejich pot byl přísadou do parfémů, jejich tělesné části si pak velmi cenili lékaři a další vědci. Krev a játra sloužila v rámci léčby epilepsie. Odumřelé kožní buňky sbírané z koupelí se staly základem pro afrodisiaka i pleťové masky.

V roce 400 ale došlo k zákazu tohoto typu utkání, lékařství tedy přešlo na krev popravených zločinců.

Zrod mooningu

Mooning neboli „měsíčkování“ je krátké odhalení zadnice, ideálně ještě s nasvícením. Zadek tak připomíná Měsíc v úplňku, snad celosvětově jde o velmi urážlivé gesto, někde trestné. Praktika vzešla od činu římského vojáka, který vystrčil zadek na Židy. Událost zachytil Josefus, udála se v Jeruzalémě při oslavách Pesach.

Pronásledování křesťanství a judaismu

Částečným důvodem (krom ohrožení státních kultů) bylo i to, že je Římané vnímali jako pokleslá a barbarská náboženství s divokými a zvláštními praktikami. Především se jim hnusila tradiční židovská obřízka. V ní místní viděli mrzačení genitálií. Pro běžnou praktiku přijetí Kristovy krve a Kristova těla byli křesťané také obviněni z kanibalismu.

Nikoli ukřižování

Ukřižování je považováno za velmi brutální trest, při kterém má odsouzený umírat opravdu dlouho. Římané ale znali ještě horší způsob, tzv. trest pytle. Při něm byla hlava odsouzeného přikryta pytlem z vlčí kůže, na nohy dostal dřevěné boty. Po zbití pomocí virgis sanguinus neboli pruty barvy krve byl odsouzený vložen do pytle se zvířaty.

Obvykle tam měl opici, hada nebo psa. Tohle všechno ještě přišlo do moře nebo řeky, kde se kompletní obsah utopil. Trest byl vyhrazen pro otcovrahy, kterážto vražda byla v Římě brána za nejhorší skutek.

Zdroje: HistoryHit, Wikipedia, NatGeoKids, Britannica

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Osudová rána v Sarajevu: 28. června 1914 padla kule, která změnila svět a navždy ovlivnila i osudy Čechů

Teprve sarajevským atentátem na následníka trůnu skončilo dle mnoha historiků 19. století. Jak osudný den arcivévody v Sarajevu vlastně probíhal?

Tunguzská záhada: Největší exploze v dějinách lidstva pokácela na Sibiři 80 milionů stromů. Co ji způsobilo, dodnes nevíme

Jedná se o největší zachycenou explozi v naší historii. Tunguzská událost na ruské Sibiři dodnes zaměstnává jak vědce, tak záhadology.

Odchod sovětských vojsk: Před 34 lety opustil Československo poslední okupant a země se nadechla svobody

Sovětské jednotky začaly území Československa opouštět záhy po revoluci. Jenže následky pobytu sovětských vojsk vydržely ještě hodně, hodně dlouho.

Milování podle církve ve středověku: Jen potmě, na misionáře, rychle a bez touhy. Na prožitek se nehrálo

Lidská sexualita byla ve středověku prakticky výlučně v područí církve. Milostné hry v ložnici tak redukovala na pouhou manufakturu k výrobě potomků.

Největší požár Pražského hradu: Nezodpovědné služebnictvo spustilo oheň, který pohltil Malou Stranu i katedrálu sv. Víta

Na střeše domu Na Baště se v roce 1541 zrodil nejničivější požár v historii Prahy. Co stálo za katastrofou, která zachvátila i Pražský hrad?

První počítače a internet v Česku: Vzpomínáte na pískající modem a ICQ? Cesta do digitálního pravěku

Internet se u nás oficiálně objevil v roce 1992, od té doby nezadržitelně spojoval více a více lidí i institucí. Jak se měnila média či komunikace?