Váží 75 kilo a skrývá děsivou legendu. Ďábova bible z Podlažic u Chrudimi fascinuje historiky po celém světě

Největší rukopisný kodex měří na výšku 92 cm, na šířku přes 50 cm a váží 75 kilogramů. Provází ho pověst skutečného ďáblova díla, které mělo vzniknout během jediné noci. Za místo zrodu tohoto unikátu se pokládá benediktinský klášter v Podlažicích kousek od Chrudimi. Kdo je ale skutečným autorem textu a ilustrací?

REKLAMA

Původní verze

Svazek, jehož vznik se odhaduje na 13. století, má dřevěné desky se světlou kůží a kovové zdobené nárožnice. Původně v něm bylo 320 listů pergamenu, osm z nich ale chybí. Historici ani další badatelé neví, kdy k tomu došlo ani kdo se toho dopustil. Všechny texty jsou latinsky, nechybí Starý a Nový zákon.

Ďáblova bible taky obsahuje části Kosmovy kroniky, kalendárium, útržky lékařských popisů nebo kopie encyklopedií. Ačkoli byli ale benediktýni známi jako úspěšní exorcisté, nenajdete tu návod, jak se zbavit pekelných sil.

Otázka vzniku

Jedna z největších záhad je samotný vznik. Současně ovšem na knize ohromí její jednotnost, jako kdyby ji autor skutečně napsal tzv. binge metodou, tedy prakticky na „jeden zátah“. Není patrné stárnutí písaře nebo jeho choroby, vliv počasí nebo nálad (přestože staré texty vznikaly dlouhou dobu).

Právě to ukazuje, že svazek nevznikl v klasické písařské dílně, údaje o době nebo autorovi ale chybí. Jeho informace končí rokem 1229, o patnáct let později byl zastaven v klášteru v Sedlci, který patřil cisterciánům. V roce 1295 ho pak pro břevnovský klášter odkoupil Pavel Bavor z Nečtin. Svou tuzemskou cestu skončil v březnu 1594 v Praze jako součást sbírek Rudolfa II.

Smlouva s ďáblem

Dle legendy žil právě v Podlažicích hříšný mnich. Ten se měl počátkem v roce 1212 vydat s královskými posly do Basileje a tam potkat tajemného mága Michaela Scotta. Od něj se dověděl postupy černé magie a vyvolání ďábelských sil. O jeho činech se však po návratu do kláštera dověděl opat, jako trest žádal mnicha zaživa zazdít.

Aby se svému osudu vyhnul, slíbil hříšník za jedinou noc napsat největší knihu světa s veškerou jeho moudrostí. Obdržel všechno potřebné a začal pracovat. Jakmile ale udeřila půlnoc, bylo mu jasné, že to nestihne. Přivolal proto na pomoc ďábla, kterému za dopsání svazku slíbil svou duši. Pekelník mu vyhověl a mnich ho pak do hotového kodexu z vděčnosti zvěčnil.

Prozaičtější verze

I když jsou pověsti krásné, realita vzniku spisu bude trochu jiná. Jestli psal písař za den jeden sloupeček textu, při práci šest hodin za den od pondělí do soboty by mu kniha zabrala cca pět let. Pokud na něm byly i všechny přípravné práce a iluminace, bavíme se o skoro třech dekádách.

Zajímavé také je, že přes barvitou legendu se kniha nikdy nestala předmětem jakéhokoli zájmu svaté inkvizice. V populárnějším směru ji pak připomněla detektivní minisérie Ďáblova lest.

Problém zkoumání

Přesnou verzi už se asi nikdy nedozvíme, zkoumání navíc brání absence originálu. Ten si totiž v roce 1648 odvezli Švédové jako válečnou kořist, původní Kodex je tak ve Stockholmu. U nás je občas k vidění jen unikátní kopie.

Zdroje: Wikipedia, CSFD, EpochaPlus, KudyZNudy, JuniorRozhlas

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Osudová rána v Sarajevu: 28. června 1914 padla kule, která změnila svět a navždy ovlivnila i osudy Čechů

Teprve sarajevským atentátem na následníka trůnu skončilo dle mnoha historiků 19. století. Jak osudný den arcivévody v Sarajevu vlastně probíhal?

Tunguzská záhada: Největší exploze v dějinách lidstva pokácela na Sibiři 80 milionů stromů. Co ji způsobilo, dodnes nevíme

Jedná se o největší zachycenou explozi v naší historii. Tunguzská událost na ruské Sibiři dodnes zaměstnává jak vědce, tak záhadology.

Odchod sovětských vojsk: Před 34 lety opustil Československo poslední okupant a země se nadechla svobody

Sovětské jednotky začaly území Československa opouštět záhy po revoluci. Jenže následky pobytu sovětských vojsk vydržely ještě hodně, hodně dlouho.

Milování podle církve ve středověku: Jen potmě, na misionáře, rychle a bez touhy. Na prožitek se nehrálo

Lidská sexualita byla ve středověku prakticky výlučně v područí církve. Milostné hry v ložnici tak redukovala na pouhou manufakturu k výrobě potomků.

Největší požár Pražského hradu: Nezodpovědné služebnictvo spustilo oheň, který pohltil Malou Stranu i katedrálu sv. Víta

Na střeše domu Na Baště se v roce 1541 zrodil nejničivější požár v historii Prahy. Co stálo za katastrofou, která zachvátila i Pražský hrad?

První počítače a internet v Česku: Vzpomínáte na pískající modem a ICQ? Cesta do digitálního pravěku

Internet se u nás oficiálně objevil v roce 1992, od té doby nezadržitelně spojoval více a více lidí i institucí. Jak se měnila média či komunikace?