Svazek listů, které se dodnes pyšní titulem nejzáhadnější knihy světa. A dosud ji z něj nic nesesadilo, protože Voynichův rukopis dlouhodobě odolává jakýmkoli snahám o rozluštění. Sám je uložen v archivu univerzity v Yale. A kromě řady dokumentů je na něm založena i mysteriózní minisérie Ztracená brána od Jiřího Stracha.
O co vlastně jde?
Voynichův rukopis je záhadná „publikace“, respektive kniha napsaná zcela neznámým písmem a v neznámém jazyce. Radiokarbonové datování určilo její vznik do let 1404-1438. Kodex z 15. století během historie své existence mizel a zase se objevoval. Cestoval od knihovny Svaté říše římské Rudolfa II., až po utajený prodej knih z roku 1903, který v Římě uskutečnilo Tovaryšstvo Ježíšovo.
Kdo byl ten Voynich?
Svazek nenese jméno po svém autorovi, ale po Wilfridovi Michaelu Voynichovi (Wojnicz či Vojnič), americkém obchodníkovi polsko-litevského původu. Ten knihu získal v roce 1912 v Itálii. Sám původ je tak další složkou záhady, která knihu obklopuje.
Co je uvnitř?
Přes nerozluštitelnost textu i podivnost (a současně krásu) ilustrací je možné rozdělit svazek na několik částí. Vše uvnitř je kresleno dosti detailně inkoustem v zářivé zelené, žluté, modré a červené. Botanická část obsahuje kresby celkem 1113 neidentifikovatelných rostlin.
Nalézt se v ní dají i astronomické a astrologické astrální mapy s kruhy, slunci, měsíci i symboly zvěrokruhu. Součástí jsou i nahé ženy vycházející z různých potrubí či komínů, pak také dvorní postavy. V biologické části je velké množství ženských aktů s nafouknutými břichy. Mají v sobě hadičky a brodí se v tekutinách.

Dále jsou tu asi léčivé náměty se zobrazením stovky léčivých bylin, kořenů ve sklenicích. To všechno se střídá se souvislými stránkami textu a květinami, které označují jako odrážky položky.
Stojí za tím Roger Bacon?
Historie vlastnictví spisu je sporná a nejasná, stejně jako obsah. Patřil císaři Rudolfu II., který jej koupil za 600 zlatých dukátů a věřil, že jde o dílo Rogera Bacona. Prostředníkem byl zřejmě anglický astrolog John Dee (1527-1608). Ten spis vlastním spolu s dalšími knihami rukopisy Rogera Bacona.

Fakta a mýty o rytířích a křižácích: Špinaví barbaři, těžká zbroj, ne vždy zbožní a lovci pokladů
Sám Bacon byl významným anglickým filosofem i vědcem, který se na Oxfordu i v Paříži výrazně vzdělal prakticky ve všech tehdy pěstovaných oborech. Ovládal tak matematiku, lékařství a hlavně filosofii.

Vznikl u nás?
V celém rukopise je asi 35 000 slov, která se liší od všech známých evropských jazyků. Někdy evokují semitské jazyky, jindy zase latinku. Prvními vlastníky měli být dle historiků učenci z Prahy, mohlo jít třeba o alchymistu Georgiuse Barschiuse. Právě kvůli těmto i dalším pramenům se experti přiklání k možnosti, že u nás byl rukopis i sepsán. Vzhledem k tomu, jakou ochranu a pohostinnost nabízel Rudolf II. alchymistům a všemožným učencům existuje i možnost, že to byl právě někdo z jeho okolí.
Písmo vykazuje určité zákonitosti a opakování i gramatická pravidla, obsah je však dodnes záhadou. Pravděpodobně jde o vědecký text, dle více výkladů o lékařskou knihu. Například historik Nicolas Gibbs je ještě konkrétnější a pokládá rukopis za gynekologickou příručku.


Starověké létající stroje: Indické eposy popisují válečné lodě s motory a ničivými střelami
Zdroje: EuroZpravy, Wikipedia, CzechTim