Nejzáhadnější kniha světa: Voynichův rukopis z dob Rudolfa II. fascinuje vědce, umělce i filmaře

Svazek listů, které se dodnes pyšní titulem nejzáhadnější knihy světa. A dosud ji z něj nic nesesadilo, protože Voynichův rukopis dlouhodobě odolává jakýmkoli snahám o rozluštění. Sám je uložen v archivu univerzity v Yale. A kromě řady dokumentů je na něm založena i mysteriózní minisérie Ztracená brána od Jiřího Stracha.

REKLAMA

O co vlastně jde?

Voynichův rukopis je záhadná „publikace“, respektive kniha napsaná zcela neznámým písmem a v neznámém jazyce. Radiokarbonové datování určilo její vznik do let 1404-1438. Kodex z 15. století během historie své existence mizel a zase se objevoval. Cestoval od knihovny Svaté říše římské Rudolfa II., až po utajený prodej knih z roku 1903, který v Římě uskutečnilo Tovaryšstvo Ježíšovo.

Kdo byl ten Voynich?

Svazek nenese jméno po svém autorovi, ale po Wilfridovi Michaelu Voynichovi (Wojnicz či Vojnič), americkém obchodníkovi polsko-litevského původu. Ten knihu získal v roce 1912 v Itálii. Sám původ je tak další složkou záhady, která knihu obklopuje.

Co je uvnitř?

Přes nerozluštitelnost textu i podivnost (a současně krásu) ilustrací je možné rozdělit svazek na několik částí. Vše uvnitř je kresleno dosti detailně inkoustem v zářivé zelené, žluté, modré a červené. Botanická část obsahuje kresby celkem 1113 neidentifikovatelných rostlin.

Nalézt se v ní dají i astronomické a astrologické astrální mapy s kruhy, slunci, měsíci i symboly zvěrokruhu. Součástí jsou i nahé ženy vycházející z různých potrubí či komínů, pak také dvorní postavy. V biologické části je velké množství ženských aktů s nafouknutými břichy. Mají v sobě hadičky a brodí se v tekutinách.

Voynichův rukopis, FOTO: Public domain, via Wikimedia Commons

Dále jsou tu asi léčivé náměty se zobrazením stovky léčivých bylin, kořenů ve sklenicích. To všechno se střídá se souvislými stránkami textu a květinami, které označují jako odrážky položky.

Stojí za tím Roger Bacon?

Historie vlastnictví spisu je sporná a nejasná, stejně jako obsah. Patřil císaři Rudolfu II., který jej koupil za 600 zlatých dukátů a věřil, že jde o dílo Rogera Bacona. Prostředníkem byl zřejmě anglický astrolog John Dee (1527-1608). Ten spis vlastním spolu s dalšími knihami rukopisy Rogera Bacona.

Sám Bacon byl významným anglickým filosofem i vědcem, který se na Oxfordu i v Paříži výrazně vzdělal prakticky ve všech tehdy pěstovaných oborech. Ovládal tak matematiku, lékařství a hlavně filosofii.

Vznikl u nás?

V celém rukopise je asi 35 000 slov, která se liší od všech známých evropských jazyků. Někdy evokují semitské jazyky, jindy zase latinku. Prvními vlastníky měli být dle historiků učenci z Prahy, mohlo jít třeba o alchymistu Georgiuse Barschiuse. Právě kvůli těmto i dalším pramenům se experti přiklání k možnosti, že u nás byl rukopis i sepsán. Vzhledem k tomu, jakou ochranu a pohostinnost nabízel Rudolf II. alchymistům a všemožným učencům existuje i možnost, že to byl právě někdo z jeho okolí.

Písmo vykazuje určité zákonitosti a opakování i gramatická pravidla, obsah je však dodnes záhadou. Pravděpodobně jde o vědecký text, dle více výkladů o lékařskou knihu. Například historik Nicolas Gibbs je ještě konkrétnější a pokládá rukopis za gynekologickou příručku.

Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

Fakta a mýty o rytířích a křižácích: Špinaví barbaři, těžká zbroj, ne vždy zbožní a lovci pokladů

Křižáci a rytíři obecně jsou zprofanovaní historickými i fantasy filmy. Jaké mýty a nepravdy o nich a křížových výpravách dodnes panují?

Starověké létající stroje: Indické eposy popisují válečné lodě s motory a ničivými střelami

Starověké eposy nabízí krom symboliky také extrémně přesné popisy létajících lodí nebo šílených zbraní. Opravdu měli Indové takovou technologii?

Skutečně za mor mohly krysy? Nové poznatky mění pohled na největší pandemii lidstva

Ze šíření moru ve středověku jsou už tradičně viněny krysy. Asi k tomu přispěly, hlavní důvod bleskového šíření ve městech je ale zcela jinde.

Od ohnivých kopí po Springfieldku: Jak střelný prach obrátil umění válek vzhůru nohama

Příběh střelných zbraní se začal psát ve staré Číně. Teprve Evropa ji je ovšem plně využila na bitevním poli, kde se rozhodlo o budoucnosti.

Čarodějnické procesy v českých zemích: Krutá historie, o které se nemluví

Přestože k nám čarodějnické procesy jenom "prosákly" neztrácely nic na krutosti a zlovůli. Byl to ideální způsob odstranění prakticky kohokoli.

Tajemný hrad Houska: Brána do pekla uprostřed Česka, vězení pro staré zlo a místo, kde i Mácha potkal ďábly

Hrad Houska patří mezi naše nejstrašidelnější a nejpodivnější středověké stavby. Krom pověstí totiž nedává architektonický úplně smysl.